Email biuro@optoscan.com.pl
Zadzwoń +48 74 867 00 11
Otwarte Pon - Pią: 08:00 - 16:00
Logowanie

System SpaceGUARD

System SpaceGUARD jest kompatybilny z  E-TOLL i SENT i idealnie nadaje się by zastosować go jako Zewnętrzny System Lokalizacji i spełnić wymagania ustawy.

Co to jest e-TOLL

E-TOLL to system poboru opłat, który zastąpił wycofany z użytku system viaTOLL i służy do poboru opłat elektronicznych za przejazd po określonych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, w którymi zarządza Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

E-TOLL to nowoczesne rozwiązanie oparte o technologię satelitarnego systemu lokalizacji GPS i służy do określenia pozycji użytkownika pojazdu z wykorzystaniem tak zwanych wirtualnych bramownic.

Jak działa e-TOLL?

System E-TOLL jest obowiązkowy dla kierowców  prowadzących pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Użytkownik sam wskazuje sposób przekazywania danych o swojej lokalizacji do systemu. Jednym z nich jest zainstalowanie w pojeździe Systemu  Lokalizacji Pojazdów SpaceGUARD naszej produkcji. Zainstalowany nadajnik SpaceGUARD przekazuje do systemu E-TOLL informację o wjechaniu na płatny odcinek drogi, a system E-TOLL zwrotnie obciąża konto  Klienta opłata za przejazd .

Korzyści e-TOLL?

Do korzyści należy zaliczyć przede wszystkim oszczędność czasu, gdyż pojazd nie musi stać w kolejce na tzw. bramkach. Ponadto użytkownicy e-TOLL mają możliwość na bieżąco monitorować historię przejazdów płatnymi odcinakami, historię opłat i zarządzać swoim kontem za pośrednictwem Internetu. Wszystkie sprawy związane z e-TOLL można załatwić online (włączając w to rejestrację w systemie), ale możliwe jest także skorzystanie z Miejsc Obsługi Klienta.

Ulga podatkowa e-TOLL

Dla tych, którzy rozpoczynają korzystanie z e-TOLL, rząd przygotował specjalną ulgę podatkową, dzięki której można zminimalizować koszty wdrożenia systemu.

Ulga w podatku dochodowym obowiązuje od 29.06.2021. Jest ona związana z wydatkami na wyposażenie pojazdów w urządzenia do poboru opłat w e-TOLL. W jej zakres wchodzą:

  • wydatki poniesione na zakup ZSL (Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego) lub urządzenia pokładowego,
  • opłaty poniesione z tytułu umowy na obsługę ZSL lub urządzenia pokładowego,
  • opłaty poniesionej z tytułu leasingu, najmu albo dzierżawy ZSL lub urządzenia pokładowego czy też innej umowy o podobnym charakterze.

Ważne: w uldze uwzględniane są wydatki NETTO – bez podatku od towarów i usług.

Jak SpaceGUARD współpracuje z SENT?

System Lokalizacji Pojazdów SpaceGUARD posiada wbudowane układy GPS i GSM. Dzięki układowi lokalizacji odbiera sygnał z satelit  GPS i określa dokładną geolokalizację pojazdu. Obliczoną pozycję przesyła za pomocą pakietowej transmisji danych GPRS do serwerów Systemu SpaceGUARD, a ten z kolei przesyła wszystkie wymagane ustawą dane do systemu  SENT.

  • Wypełnienie wymogów ustawy

System SpaceGUARD spełnia wymogi ustawy z dnia 15 czerwca i przekazuje do systemu SENT wszystkie informacje wymagane przez ustawodawcę. Po jego zainstalowaniu geolokalizacja pojazdów przekazywana jest odpowiednim służbom , do czego przedsiębiorca jest zobowiązany na mocy ustawy.

Kogo obejmuje ustawa? Firmy przewożące paliwa, alkohole, susz tytoniowy i inne.

  • Wspomaganie aplikacji SENT GEO

System SpaceGUARD idealnie nadaje się także jako uzupełnienie aplikacji GeoSENT możliwej do uruchomienia na telefonie typu smartphone. Zgodnie z wymogami ustawy, każda przerwa w transmisji pozycji pojazdu do systemu SENT prowadzi do zatrzymania pojazdu i wymuszonego postoju do czasu usunięcia usterki lub przeładowania towaru do pojazdu ze spranym smartfonem. W związku z tym, każda usterka telefonu z aplikacją SENT prowadzi do znacznych opóźnień w dostawie towarów oraz generuje koszty związane z postojem pojazdu, koniecznością wysłania pojazdu zastępczego lub usunięcia usterki na miejscu. System SpaceGUARD idealnie sprawdzi się właśnie w takiej sytuacji. Po usterce telefonu czy aplikacji GeoSENT, stosowne służby nadal będą miały nadzór nad geolokalizacją pojazdu właśnie poprzez system SpaceGUARD. Dzięki czemu firma przewozowa całkowicie eliminuje ryzyko i koszty postojów wymuszonych awarią SENT. SpaceGUARD to niewielka inwestycja zapewniając spokój i terminowość dostaw.

  • Dodatkowe usługi

Wdrożenie Systemu SpaceGUARD to możliwość aktywowania dodatkowych specjalistycznych usług. Obniżają one koszty obsługi logistycznej pojazdów, koszty paliwa oraz umożliwiają objęcie pojazdów usługą ochronną realizowaną przez koncesjonowaną agencję ochrony. W kolejnych punktach  tego dokumentu opisano korzyści płynące z wdrożenia w firmie usługi  logistycznej i ochronnej SpaceGUARD.